سردی پا ، یک بیماری خاموشزمان مطالعه : ۳ دقیقه

سردی پا

به فصل سرما نزدیک می شویم و باید خود را برای گرم نگه داشتن بدن خود آماده کنیم . حال در این میان موضوع سردی پا بعضی از افراد را نگران می کند و به آن ها هشدار بیماری هایی را می دهد که از آن خبر ندارند . البته باید بگوییم که سردی پا در فصل زمستان یک حالت عادی در بدن افراد است و جایی برای نگرانی ندارد ، ولی اگر این سردی در فصول گرم و با پوشیدن جوراب با شما همراه بود ، می تواند یک هشدار جدی برای شما باشد .

اضطراب داشتن

یکی از دلایلی که باعث می شود دست و پای شما سرد شود ، اضطراب است . باید بگوییم که هنگامی که شما مضطرب هستید سیستم بدنی شما خود را برای شرایط خاص آماده می کند و هورمونی به نام آدرنالین در بدن شما آزاد می شود و باعث می شود خون از قسمت های کم اهمیت مانند پا به سمت قسمت های حساس بدن نزدیک شود . حال این موضوع باعث می شود دست و پای شما سرد شود و شما کمی احساس ناراحتی کنید .

سردی پا
سردی پا

آسیب رسیدن به اعصاب محیطی

آسیب رسیدن به اعصاب محیطی یا نوروپاتی که هدف اصلی این بیماری آسیب رساندن به اعصاب محیطی بدن به غیر مغز و نخاع است . یکی از علائم دچار شدن به این بیماری سردی پاها و سوزش آن ها است که به شما این هشدار را می دهد که شما دچار بیماری هایی چون کلیوی ، کم خونی ، بیماری های کبد و بیماری های ارثی که در خانواده شما سابقه دارد شده اید و باید بسیار هوشیار باشید .

حتماً بخوانید : عوارض کفش پاشنه بلند برای خانم ها

رینود

یکی از بیماری های نادر برای افرادی که در مکان های سرد زندگی می کنند ، رینود است . نمی شود بر روی رینود نام بیماری گذاشت زیرا نمی توان این نوع از بیماری را برای انسان خطرناک دانست .

حال این سوال پیش می آید که رینود چیست ؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که رینود زمانی در بدن یک فرد اتفاق می افتد که دست و پاهای آن فرد احساس سرما و اضطراب می کند و رگ های پا و دست آن فرد باریک می شود و عملیات خونرسانی به آن نواحی کاهش می یابد و پوست فرد بیمار به رنگ سفید یا آبی تغییر رنگ می دهد .

سردی پا
سردی پا

کم خونی

کم خونی یا کمبود آهن که باعث می شود خون یک فرد کمتر از حالت عادی گلبول قرمز تولید کند و بدن آن شخص نتواند به اندازه کافی هموگلوبین از خود ترشح کند . حال این موضوع باعث می شود که اکسیژن رسانی به نقاطی مثل دست و پا کم شود و این قسمت ها احساس سرما کنند .

حتماً بخوانید : درمان خشکی و ترک پا

تیروئید

تیروئید هم یکی از بیماری های شایعی است که باعث می شود گردش خون در بدن فرد بیمار کاهش یابد و آن فردی دچار بیماری به نام سردی پا شود .

گرفتگی عروق پا

یکی دیگر از علت های سردی پا گرفتگی عروق یا رگ های پا است . پای انسان از رگ های بسیار باریکی تشکیل شده است و مسائلی چون کلسترول بالا ، فشار خون بالا ، دیابت ، مصرف دخانیات و… باعث گرفتی این رگ های باریک می شود و مانع از ورود خون گرم به پای های فرد بیمار می شود .

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت کنید. اطلاعات بیشتر
ممکن است شما دوست داشته باشید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.