ویژگی های اقلیم معتدل و مرطوب چیست؟زمان مطالعه : ۲ دقیقه

اقلیم معتدل و مرطوب

رطوبت زیاد هوا و اعتدال درجه حرارت از مشخصه های بارز اقلیم معتدل و مرطوب است. دمای هوا در روزهای تابستان بین ۳۰_۲۰ درجه سانتی گراد است. در زمستان ها دمای این اقلیم عموماً بالای صفر است. سواحل جنوبی دریای خزر داری چنین اقلیمی هستند و برای دیدن اقلیم معتدل و مرطوب می توانید به شهرهای رشت، انزلی، ساری، گیلان و … سفر کنید.

اقلیم معتدل و مرطوب

ویژگی های بومی

در این اقلیم در طی سال بارندگی فراوان وجود دارد و باعث شده این اقلیم دارای رطوبت بسیار زیادی باشد. در این اقلیم ایجاد کوران و تهویه طبیعی از ملزومات بنا است. به علت نزدیکی به دریا اختلاف دمای شب و روز کم است.

اقلیم معتدل و مرطوب

بافت

در این اقلیم شهر و روستاها کاملاً باز و گسترده است و ساختمان ها مجزا و جدا از هم هستند.

پلان ها و نقشه ها

در اقلیم معتدل و مرطوب پلان ساختمان ها باز و گسترده است. ایجاد کوران و تهویه طبیعی از ملزومات این اقلیم است. یکی دیگر از ویژگی های این اقلیم شرقی غربی بودن ساختمان ها است. گستردگی و کشیدگی بنا در امتداد دریا وجود دارد.

بازشوها

بازشوها وسیع و رو به دریا است. هدف از این عمل آوردن جریان نسیم های دریایی به داخل خانه است. تعداد بازشوها در این بناها بسیار زیاد است و در خانه ها تهویه طبیعی به حداکثر می رسد.

اقلیم معتدل و مرطوب

فرم بنا

فرم بنا در این اقلیم برونگرا بوده و دیوار و حصار کوتاه در جلوی خانه ها است تا مانع از جریان هوا به داخل نشود. عدم وجود زیرزمین در این اقلیم و فاصله ۱ تا ۳ متری بنا از زمین می تواند از ویژگی های بارز فرم بنا باشد.

حتماً بخوانید: ویژگی های اقلیم گرم و مرطوب

پوشش بام ها

بام ها شیب دار و با شیب تند بوده است. بالکن ها عریض و سرپوشیده بوده و در اطراف اتاق ها بخش شده است. یک نکته جالب این است که در بعضی از نقاط غربی این اقلیم شیب بام ها به زمین می رسد.

مصالح در اقلیم معتدل و مرطوب

مصالح سبک و با ظرفیت حرارتی پایین است و ضخامت چندانی ندارد. به علت فراوانی چوب بدنه بناها بیشتر از چوب استفاده می شود و بعضی از اوقات در بدنه بناهای این اقلیم خشت و گِل دیده می شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

img { border-radius: 25%; }