اقلیم معتدل و مرطوب چگونه است ؟زمان مطالعه : ۲ دقیقه

اقلیم معتدل و مرطوب

رطوبت زیاد هوا و اعتدال درجه حرارت از مشخصه های بارز اقلیم معتدل و مرطوب است . دمای هوا در روزهای تابستان بین ۳۰_۲۰ درجه سانتی گراد است . در زمستان ها دمای این اقلیم عموماً بالای صفر است . سواحل جنوبی دریای خزر دریای خزر داری چنین اقلیمی هستند و برای دیدن اقلیم معتدل و مرطوب می توانید به شهرهای رشت،انزلی،ساری،گیلان و… سفر کنید .

اقلیم معتدل و مرطوب
اقلیم

ویژگی های بومی

در این اقلیم در طی سال بارندگی فراوان وجود دارد و باعث شده این اقلیم دارای رطوبت بسیار زیادی باشد . در این اقلیم ایجاد کوران و تهویه طبیعی از ملزومات بنا است . به علت نزدیکی به دریا اختلاف دمای شب و روز کم است .

اقلیم معتدل و مرطوب
اقلیم

بافت

در این اقلیم شهر و روستاها کاملاً باز و گسترده است و ساختمان ها مجزا و جدا از هم هستند .

پلان ها و نقشه ها

در اقلیم معتدل و مرطوب پلان ساختمان ها باز و گسترده است . ایجاد کوران و تهویه طبیعی از ملزومات این اقلیم است . یکی دیگر از ویژگی های این اقلیم شرقی غربی بودن ساختمان ها است و گستردگی و کشیدگی بنا در امتداد دریا وجود دارد .

حتماً بخوانید : اقلیم گرم و خشک چگونه است؟

بازشوها

بازشوها وسیع بوده و روبه دریا و هدف از این عمل آوردن جریان نسیم های دریایی به داخل خانه است . تعداد بازشو ها در این بناها بسیار زیاد است و در خانه ها تهویه طبیعی به حداکثر رسیده است .

اقلیم معتدل و مرطوب
اقلیم

فرم بنا

فرم بنا در این اقلیم برونگرا بوده و دیوار و حصار کوتاه در جلوی خانه ها است تا مانع از جریان هوا به داخل نشود . عدم وجود زیر زمین در این اقلیم و فاصله ۱ تا ۳ متری بنا از زمین وجود دارد .

پوشش بام ها

بام ها شیب دار و با شیب تند بوده است . بالکن ها عریض و سرپوشیده بوده و در اطراف اتاق ها بخش شده است . یک نکته جالب این است که در بعضی از نقاط غربی این اقلیم شیب بام ها به زمین می رسد .

حتماً بخوانید : اقلیم سرد کوهستانی چگونه است؟

مصالح

مصالح سبک و با ظرفیت حرارتی پایین است و ضخامت چندانی ندارد . به علت فراوانی چوب بدنه بناها بیشتر از چوب استفاده می شود و بعضی از اوقات در بدنه بناهای این اقلیم خشت و گِل دیده می شود .

ممکن است شما دوست داشته باشید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.