خواص شگفت انگیز گیاه کتیرازمان مطالعه : ۳ دقیقه

کتیرا

کتیرا نامی آشنا بین پدران و مادرانی که به زیبایی موی سر خود در دوران قدیم اهمیت می دانند. این ماده طبیعی که ما از آن صحبت می کنیم از صمغ گیاه کتیرا بدست می آید. این گیاه بوته ای بیشتر در مناطق کوهستانی به وجود می آید که ایران یکی از کشورهای به نام در تولید این محصول گیاهی است.

در ادامه مطلب شما را با خواص گیاهی پر خاصیت آشنا خواهیم کرد و امیدوار هستیم این مطلب برای شما مفید واقع شود.

کتیرا چیست؟

به شیره یا صمغی که از داخل ریشه و ساقه ی گیاه کتیرا استخراج می شود، کتیرا گفته می شود. البته کتیرایی که به دست شما می رسد خشک شده است و حالت سنگریزه های کوچک دارد.

Gum tragacanthدرمان یبوست

یکی از خواص این گیاه در مان یبوست است. اگر شما به هر دلیلی دچار یبوست و مشکل دفع شدید، می توانید از کتیرا به عنوان لینت دادن و افزایش حرکات روده استفاده کنید تا مشکل یبوست شما بر طرف شود.

حتماً بخوانید: فواید خرمالو برای خانم های باردار

افزایش سایز سینه

خانم هایی که دچار مشکل کوچکی سینه هستند و خود را بابت این موضوع سرزنش می کنند، می توانند با مصرف مقدار مشخصی از این گیاه در روز به افزایش سایز سینه های خود کمک بسیار زیادی کنند.

Gum tragacanthحالت دهی موی سر

هر زمان که نام کتیرا بر زبان می آید اولین چیزی که به ذهن افراد رجوع می کند حالت دهی موی سر است. شما می توانید مقداری کتیرا را با مقداری آب مخلوط کنید تا حالت خمیری پیدا کند. حال شما می توانید به واسطه ماده خمیری که بدست آورده اید به موی خود همانند ژل موی سر حالت دهید. البته کتیرا علاوه بر اثر حالت دهی برای موی سر بسیار مفید است.

حتماً بخوانید: فواید آلوئه ورا برای پوست

خواص کتیرا برای پوست

این گیاه می تواند برای پوست شما همانند یک بوتاکس عمل کند و چین و چروک پوست صورت شما را از بین ببرد و به شما صورتی جوان هدیه دهد. فیبر موجود در کتیرا باعث می شود پوست شما پاکسازی شده و سبب روشن شدن آن شود.

درمان بی اختیاری ادرار

التهاب مجاری ادرار و ضعف ماهیچه های مجاری ادرار می تواند بیماری های چون بی اختیاری ادرار را برای افراد هموار سازد. شما با مصرف کتیرا می توانید این به ماهیچه های مجاری ادرار خود آرامش دهید و بی اختیاری ادرار خود را درمان کنید.

کتیراجراحت لثه ها

یکی از آزار دهنده ترین جراحت ها، زخم لثه است. شما می توانید به واسطه آب و کتیرا خمیری بدست آوردید و آن را بر روی جراحت و زخم لثه خود قرار دهید تا درد شما تسکین بخشد و در درمان جراحت تسریع ببخشید.

رفع گرمازدگی

تابستان فصلی است که بسیاری از افرادی که در بیرون از منزل خود فعالیت دارند دچار گرمازدگی می شوند. شما می توانید با مقداری کتیرا و به واسطه مواد طبیعی و طمع دهنده شربتی برای خود درست کنید و در طی روزهای تابستان بنوشید تا حرارت بدن خود را کنترل کنید.

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت کنید. اطلاعات بیشتر
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.