مزاج خود را بشناسیدزمان مطالعه : ۴ دقیقه

مزاج

مزاج را می توان ساختمان جسمی و روانی هر فرد تعریف کرد . حتماً شنیده اید که می گویند هر فرد خصوصیات خاصی دارد . مزاج هم یکی از این خصوصیات است و هرکس مزاج خاص خود را دارد . در توضیح پزشکی می شود گفت وضع فیزیولوژی و بیوشیمیایی بدن که قابل تغییر می باشد . یک نکته جالب این است که در طب سنتی گفته شده است که یک انسان سالم ۱۳ نوع مزاج دارد که با رژیم غذایی ، بهداشت ، آب وهوا ، کار و مسکن قابل تغییر است . حال زمانی که تعادل این مزاج ها بهم بخورد مستعد بیماری های خاصی می شود .

حتماً بخوانید : کبد مهمترین عضو بدن

مزاج یا اخلاط چهارگانه

اخلاط چیست ؟ ماده ای است مرطوب و روان که در مرحله نخست هضم در بدن به وجود می آید . حال این مزاج یا اخلاط به چهار دسته ی مزاج سوداوی ، مزاج صفراوی ، مزاج بلغمی و مزاج دموی تقسیم می شوند .

مزاج دموی
دموی

علائم بیماری مزاج دموی

در این مزاج شما هنگام بیدار شدن از خواب طعم دهانتان شیرین است و در خواب خود رنگ سرخ مشاهده می کنید .

افرادی که دارای این نوع مزاج هستند سنگینی سر ، خمیازه ، پرتی هواس ،شیرینی غیر عادی دهان ، چرت زدن ، سرخی رنگ صورت ، خون ریزی هنگام مسواک زدن ، قرمزی و خشکی زبان ، علاقه زیاد به خواب و خستگی بدون انجام کاری را در زندگی خود تجربه می کنند .

برای درمان این بیماری که طبیعت آن گرم و تر است کافی است رژیم غذایی سرد و خشک بگیرید و در زندگی روزمره خود می توانید زرشک ، سماق ، آب غوره ، سرکه ، گشنیز ، گل سرخ ، آب انار ، خرفه ، آلو ، عناب استفاده کنید که بسیار مفید است .

مزاج سوداوی
سوداوی

حتماً بخوانید : خواص گلاب بر روی پوست صورت

علائم بیماری مزاج سوداوی

این افرا هنگام بیدار شدن از خواب طعم دهانشان شور است و در خواب های خود خواب هایی همچون سیاهی و ترسناک می بینند .

افرادی که دارای این بیماری هستند در زندگی خود خشکی بدن ، لاغری ، بی نشاطی ، بی رمقی ، یبوست ، سوزش بول هنگام ادرار ، غلیظی خون ، حالت وسواس ، اشتهای کاذب و بد رنگی ادرار (سیاه و غلیظ) تجربه می کنند .

برای درمان این مزاج که سرد و خشک است رژیم غذایی گرم و تر بسیار مفید است و شما کافی است در زندگی روزمره خود از انجیر ، هویج و شیرینی استفاده کنید .

مزاج صفراوی
صفراوی

علائم بیماری مزاج صفراوی

افرادی که دارای این بیماری هستند هنگام بیدار شدن از خواب طعم دهان آن ها تلخ است و در خواب های خود آتش ، رنگ زرد و گرمای زیاد را می بینند .

حتماً بخوانید : تاثیر کرم ضد آفتاب بر زیبایی پوست؟

این افراد در زندگی خود زردی چشم و پوست ، تلخی دهان ، زبان زبر و خشک ، خشکی بینی ، تشنگی زیاد ، حالت تهوع ، بی اشتهایی ، استفراغ و لذت از نسیم سرد را تجربه می کنند .

برای درمان این مزاج گرم و خشک می توانند رژیم غذایی سرد و تر را تجربه کنند . در شبانه روز از آلبالو ، آلو اسفناج ، هندوانه ، کاهو ، خرفه ، آب کاسنی ، پرتقال ، لیموترش ، آبغوره ، آب گشنیز و آش جو استفاده کنند که بسیار مفید است .

مزاج بلغمی
بلغمی

علائم بیماری مزاج بلغمی

این افراد هنگام بیدار شدن از خواب طعم دهنشان ترش است و در خواب خود خواب هایی مثل رودخانه ، برف ، باران و سرما می بینند .

حتماً بخوانید : چگونه پوستی زیبا داشته باشیم؟

این افراد در زندگی روزمره خود سفیدی بدن ، سردی و تری پوست ، دیر هضم شدن غذا ، آروغ ترش ، تمایل به خواب و سفیدی ادرار را تجربه می کنند .

برای درمان این مزاج سرد و تر کافی است رژیم غذایی گرم و خشک بگیرید و از مواد غذایی مثل عسل ، خرما ، بابونه ، شنبلیله ، ریحان ، شوید ، زیتون ، زیره ، ریشه شیرین بیان ، ریشه جعفری استفاده کنید که بسیار موثر است .

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت کنید. اطلاعات بیشتر
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.