اقلیم گرم و خشک چگونه است؟زمان مطالعه : ۲ دقیقه

اقلیم گرم و خشک

اقلیم گرم و خشک در اکثر مناطق نیمه استوایی وجود دارد . در این اقلیم جهت وزش باد از جنوب غربی و شمال غربی به سمت استوا است و هوا بسیار خشک است . آسمان اقلیم گرم و خشک اکثر اوقات بدون ابر است و به همین دلیل تابش نور خورشید بسیار زیاد است . در این اقلیم بارندگی و رطوبت هوا بسیار کم است و روز ها گرم و شب های بسیار سرد دارد . در بعد از ظهرها مه،طوفان،گرد و غبار اتفاق می افتد . در این اقلیم زمستان گرم و تابستان ها گرم و خشک است و پوشش گیاهی بسیار کمی دارد . یزد،مشهد،اصفهان،تهران و… دارای چنین اقلیم هستند .

ویژگی های بومی

در این اقلیم شرایط حاد جدی و آب و هوایی است و مشکلاتی همچون بی آبی،گرمای زیاد،کمبود براندگی،عدم وجود رطوبت،وجد طوفان و اختلاف درجه حرارت شب و روز وجود دارد .

بافت

شهرها و روستاها در این اقلیم متراکم و فشرده است . در تابستان نمی توان از باد خنک بهره برد و در زمستان تابش آفتاب بسیار وجود دارد .

بناها هم بیشتر براساس جهت تابش نور خورشید و وزش باد شکل گرفته است .

فرم بناها

اکثر بازشوهای بناها رو به معابر و بیرون است و بازشو ها و پنجره ها مرتبط با محیط بیرون و در قسمت فوقانی بنا است . اکثر بازشوها و پنجره ها رو به محدوده حفاظت شده (حیاط مرکزی) است.

حیاط مرکزی

خانه ها با حیاط میانی و محصور مطلوب ترین ترکیب و فرم برای تعدیل شرایط حاد این اقلیم است . در این اقلیم تمامی اتاق ها رو به حیاط باز می شود و یک نکته جالب این است که اتاق های رو به جبهه جنوبی پلان تابستان نشین و اتاق های رو به جبهه شمالی زمستان نشین است . وجود حیاط مرکزی در این اقلیم باعث می شود سرمای شب در داخل حیاط و بدنه ذخیره شود .

بادگیر

یکی از عناصر تفکیک ناپذیر این اقلیم  است و معمولاً در بخشی از ساختمان قرار می گیرد که قسمت تابستان نشین را خنک کند و دهانه آن ها رو به باد مطلوب است .

معابر و گذرگاه ها

جهت معابر و گذرگاه ها شرقی غربی است . گذرگاه ه باریک و با دیوار های مرتفع و پیچ در پیچ تقسیم بندی شده است . بیش ترین سایه ممکن در معابر و سطوح خارجی است .

مصالح ساختمانی

اکثر اوقات سطوح بنا صیقلی و روشن است و بیشترین مصالح به کار رفته خشت و گِل است .

بام ها

در اقلیم گرم و خشک بام بناها بیشتر به شکل گنبدی است تا از تابش نور خورشید در امان باشند و مصالح استفاده شده در بام ها بیش تر از خشت و گِل است . دلیل گنبدی و طاقی بودن بام ها کمبود بارندگی است .

حتماً بخوانید : اقلیم سرد کوهستانی چگونه است؟
ممکن است شما دوست داشته باشید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.