اقلیم سرد کوهستانی چگونه است ؟زمان مطالعه : ۲ دقیقه

اقلیم سرد کوهستانی

اقلیم سرد کوهستانی در کرانه کوهستانی غرب کشور قرار دارد . شدت تابش آفتاب در تابستان زیاد است و شدت تابش آفتاب در زمستان کم است . در این محدوده زمستان های طولانی وجود دارد و اکثراً در زمستان یخبندان اتفاق می افتد . تابستان های این محدوده دارای هوای معقول است . برای دیدن و لذت بردن از این اقلیم شما می توانید به شهرهای همدان،کردستان،اردبیل و… سفر کنید .

ویژگی های بومی این اقلیم

در اقلیم سرد کوهستانی به علت رطوبت کم اختلاف دمای شب و روز زیاد است . این نواحی در رشته کوه های کرانه شمالی و عربی کشور قرار دارد و به همین علت باعث شده است که تابستان های معقول داشته باشد .

بافت

شهر ها و روستاهای اقلیم سرد کوهستانی متراکم است و دلیل تراکم هم سرمای زیاد است . در این منطقه خانه به گونه ای ساخته شده اند که تبادل حرارتی بین فضا بیرون و درون به کمترین حد ممکن برسد تا باعث فرار گرمای درون خانه نشود .

حتماً بخوانید : اقلیم گرم و خشک چگونه است؟

بازشوها

در اقلیم سرد کوهستانی بازشوها در قسمت جنوبی بنا قرار دارد تا بتوانند از انرژی خورشید بیشتر استفاده کنند . وسعت این بازشوها به علت برودت هوا کم است و تا جایی که می توانند از گذاشتن بازشوها در بنا جلوگیری می کنند . روستاها و شهرها عمدتاً در قسمت دامنه جنوبی کوهپایه ها و در محور شرقی غربی قرار دارند تا کمتر در معرض بادهای مطلوب غربی باشند .

پوشش بام ها

پوشش بام ها عمدتاً مسطح و تیرپوش است . بام ها بدون دست انداز است تا عملیات برف روبی به خوبی انجام شود . در منطقه بام ها مسطح ساخته می شود تا از انرژی خورشیدی به نحو احسن استفاده کنند و برف نشسته روی سقف باعث عایق حرارتی شود .

فرم بنا

بیشتر به شکل مربع و مستطیل است . دارای کشیدگی در محور شرقی غربی است . بیشتر خانه ها دو طبقه و طبقه اول برای نگهداری دام ها و طبقه دوم برای اهالی منزل است . قسمت زیرین در این بنا برای تعدیل هوا است

معابر و گذرگاه ها

جهت بیشتر گذرگاه ها و معابر شمالی جنوبی است و دارای پیچ و خم زیادی است . سقف دالان ها سرپوشیده است تا از سرما جلوگیری کند .

مصالح ساختمانی

بیشتر از مصالح بوم آور در بنا ها استفاده می شود مثل سنگ،خشت و گِل .در ساخت بنا ها قسمت پای دیوار را از لاشه سنگ استفاده می کنند تا بنا از رطوبت در امان بماند . استفاده از خشت و گِل به منظور ظرفیت حرارتی بالای این مصالح است . مصالح به رنگ تیره بوده و ناصاف است .

ممکن است شما دوست داشته باشید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.