انقلاب صنعتی در معماری چگونه شکل گرفت ؟زمان مطالعه : ۳ دقیقه

انقلاب معماری

در قرن نوزدهم اتفاقاتی زیادی در صنعت معماری رخ داد . این اتفاقات از آن جایی شروع شد که مصالحی چون شیشه و فلز برای اولین بار کشف شد . می شود گفت فلز و شیشه آغازگر انقلاب صنعتی در معماری هستند . مهندسان در آن دوران به دنبال یک نو آوری در طراحی های خود بودند ، که در آن موقع شیشه و فلز کمک زیادی در زمینه نو آوری به آن ها کرد . در آن دوران از سازه های فلزی برای سازه بنا استفاده می شد و روی این سازه ها را با سبک نئوکلاسیک و نئوگوتیک می پوشاندند . ولی مهندسان معمار مخالف این کار بودند و سعی داشتند معماری فلزی را جایگزین سبک تاریخی کنند .

حال در این دروان نمایشگاه ها ی بین المللی بزرگ به راه افتاد . می شود گفت این نمایشگاه ها آغازگر نمایش دادن مصالح فلز و شیشه بوده است .

در ادامه مطلب به بررسی نمایشگاه های قرن نوزدهم می پردازیم .

نمایشگاه کریستال پالاس
نمایشگاه کریستال پالاس

نمایشگاه کریستال پالاس

نخستین نمایشگاهی که در انگلستان توسط  ژوزف پاکستون ، مهندس گیاه شناسی بود افتتاح شد . این نمایشگاه در شکل گیری معماری مدرن نقش زیادی داشت . در ساخت این نمایشگاه برای اولین بار از عناصر پیش ساخته استفاده می شد ، که به این صورت بود که عناصری به صورت مجموعه در کارخانه ها تولید می شد و در کارگاه ها مونتاژ می شد .

حتماً بخوانید : پروژه های برتر زاها حدید

همان طور که در متن بالا گفته شد فلز و شیشه آغازگر معماری مدرن بودند ، پس در نمایشگاه کریستال پالاس عناصری چون فلز و شیشه مصالحی بودند برای ساخت این نمایشگاه . در این نمایشگاه می شود انقلابی از نوع فلز و شیشه را دید که این زیبایی در سقف منحنی این نمایشگاه بسیار خیره کننده است .

نمایشگاه برج ایفل
نمایشگاه برج ایفل

نمایشگاه برج ایفل

معماری برج ایفل سبکی را نشان نمی دهد و می شود گفت این بنا یکی از موثر ترین بناها برای معرفی معماری مدرن است . حتماً همه ی شما عکس هایی از این برج را دیده اید . اگر کمی به جزئیات کلی این برج توجه کنید می فهمید که در این بنا فضای بیرونی و فضای درونی با هم ارتباط هماهنگی دارند . مهندسان در طراحی این بنا برای از هیچ نوعی پوششی برای پوشاندن بنای خود استفاده نکرده اند و از فلز به عنوان سازه و نمای بنا به نحوه احسن استفاده نکرده اند .

برج ایفل را می شود نماد صنعت و آینده روشن کشور فرانسه دانست تا به امروز در شهر پاریس این نماد به چشم می خورد .

انقلاب معماری
انقلاب معماری

انقلابی معماری از نوع فلز و شیشه

فلز و شیشه را می شود آغازگر معماری مدرن دانست . در قرن نوزدهم با پیشرفت صنعت آهن و فولاد متوجه طراحی های خاصی از معماران آن دوره شدیم که امروزه از این صنعت به عنوان آینده معماری یاد می شود . باید گفت شاید امروزه استفاده از شیشه و فلز در ساخت بناها به چشم نمی خورد ولی در قرن نوزدهم استفاده از این مصالح برای مهندسان و معماران یک نو آوری بزرگ برای طراحی بوده است .

در آن دوران مهندسان به دنبال آمیخته شدن فضای بیرون و درون بنا بودند و دوست داشتند نمای بنا آن ها با هیچ نوع پوششی پوشانده نشود و این اتفاق را می توان در طراحی برج ایفل به سادگی دید .

ممکن است شما دوست داشته باشید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.