اقلیم گرم و مرطوب چگونه است؟زمان مطالعه : ۳ دقیقه

اقلیم گرم و مرطوب

در اقلیم گرم و مزطوب درجه حرارت شب و روز در فصول سال کم است . دمای هوا در تابستان بین ۴۰_۳۵ درجه سانتی گراد است و رطوبت موجود در این فصل ۷۰ درصد است . در این اقلیم تابستان ها بسیار گرم و مرطوب است و زمستان های معتدلی دارد . اکثر اوقات هوا صاف است و آسمانی بدون ابر دارد و به همین دلیل اشعله منعکس شده از خورشید بسیار زیاد است . یک نکته جالب این است که تفاوت دمای خشکی و دریا باعث به وجود آمدن نسیم های دریایی و خشکی می شود . برای لذت بردن از این اقلیم می توانید به شهر های بندرعباس،قشم،کیش،اهواز و… سفر کنید .

ویژگی های بومی

این اقلیم تا حدی شبیه به اقلیم معتدل و مرطوب است و دارای رطوبت زیادی است . میزان بارندگی در این اقلیم محدود به فصل پاییز و زمستان و در کل میزان بارندگی بسیار کم است . اخلاف دمای شب و روز بسیار ناچیز است . کوران و تهویه طبیعی به ساعاتی که گرما هوا زیا نیست محدود می شود . به دلیل نبود پوشش گیاهی به خاطر آهکی بودن این نواحی با یک باران اندک سیل راه می افتد .

بافت شهری

اکثر روستاها و شهرها در امتداد ساحل  و روبه دریا هستند . در این اقلیم بافت شهری نیمه متراکم و بافت روستایی نیمه محصور است

اقلیم
اقلیم گرم و مرطوب

بازشوها

بازشوها در این اقلیم زمانی کاربرد دارد که هوا زیاد گرم نباشد . بازشوها وسیع را بیش تر روبه دریا می سازند تا با تهویه طبیعی از دمای خانه بکاهند . در این اقلیم ایوان های وسیع و سرپوشیده رو به دریا وجود دارد . به طور کل می شود گفت بازشوها در این اقلیم زیاد  کاربرد ندارند و اکثر اوقات از کولر گازی استفاده می شود .

حتماً بخوانید : اقلیم گرم و خشک چگونه است؟

بادگیر ها

در اقلیم گرم و مرطوب بادگیرها با دهانه هایی وسیع روبه دریا ساخته می شوند (گاهی اوقات ارتفاع دهانه ها به ۹ متر هم می رسد) . هر چه از ساحل دور شویم تعداد و ابعاد بادگیرها کاهش می یابد و عموماً یکطرفه و کوتاه می باشند . عملکرد بادگیرها فقط به روش جا به جایی است .

پوشش بام ها

اگر به این اقلیم زیبا سفر کنید حتماً شب ها در بام خانه ها خواهید خوابید و لذت می برید . بام ها دارای جان پناه مشبکی هستند و اکثر بام ها مسطح هستند .

اقلیم
اقلیم گرم و مرطوب

مصالح ساختمانی

به دلیل تعادل هوایی استفاده از مصالح با ظرفیت حرارتی بالا منطقی نیست . در بناها به میزان بسیار کمی چوب استفاده شده و اکثر بنا ها را با خشت و گِل و مصالح بنایی می سازند . بنا ها بیشتر به رنگ روشن هستند .

اقلیم
اقلیم گرم و مرطوب

شناشیل

این فضا مختص مناطق جنوبی است که نوعی بالکن است به سمت بیرون خانه و روبه معبر که با جوب ساخته شده و پیرامون آن با نرده های مشبک پوشیده شده است تا هوا به راحتی در آن جریان یابد و در برخی موارد شناشیل بدون سقف است .

اقلیم
شناشیل
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.